عکاسی (Photography) در اصل هنر گرفتن نور با دوربین برای ثبت وقایع واقعی است. در این هنر تصاویر معمولا” با کمک سنسور یا فیلم دیجیتال ایجاد می شوند. Photography که از ترکیب دو واژه Photo (فوتو) به معنی نور و graphy (گرافی) به معنای ثبت تشکیل شده است.

عکاسی را شاید بتوان در سه حوزه علمی، صنعتی و هنری قرار داد. در ابتدای به وجود آمدن این فن، علم کمک بسیاری کردند. در طول تاریخ فوتوگرافی با تلاش ها و روش های خلاقانه افراد مستعد، پله پله تکمیل شد و به اینجا که امروزه هست رسید.

تاریخچه Photography

این هنر فراگیر در فرانسه متولد شد. البته ظهور آن همانطور که گفتم حاصل تلاش چندین نفر بود. نکته جالب اینکه حتی پیش از اختراع تصویربرداری، دانشمندان اساس کار با دوربین را کشف کرده بودند. به طور در سده 4 و 5 مثال، موزی فیلسوف چینی، ارسطو و اقلیدس ریاضی‌دانان یونانی همگی روش کار با دوربین سوراخ سوزنی را توضیح داده بودند. در قرن 6 نیز آنتمیوس ریاضی‌دان بیزانسی دوربین تاریکخانه‌ را برای آزمایشات خود بکار برد.

نخستین عکس ثبت شده تاریخ توسط Joseph Nicéphore Niépc در سال 1826 از پنجرع اتاقش بود. هرچند که موضوع عکس چشمگیر نبود اما قدیمی ترین عکس شناخته شده تاریخ بشری است.

در قرن 16 میلادی داووینچی از Camera Obscura نام برد. بر روی این وسیله سوراخ ریزی وجود داشت که به آن نام Pine Hole را بخشید. در آن زمان  نقاشاناز جعبه تاریک به عنوان وسیله ای برای کمک به طراحی بهتر سوژه های خود استفاده می کردند. تا اینکه ریاضیدانی به نام Jerome Cardan بر روی این جعبه عدسی محدبی نصب نمود. با این کار وضوح تصاویر افزایش یافت. هرچند هنوز هم تصویرهایی که از طریق این دستگاه ها دیده می شد قابل چاپ نبودند.

در سال 1757 دانشمندان تاثیر نور بر روی نقره کلرید را کشف کردند. اینگونه بود که قدمی دیگر در پیشرفت تصویربرداری برداشته شد. سپس در سال 1802 شیمی دان آلمانی به نام Schulze تأثیر هیپوسولفیت دوسود را روی املاح نقره کشف نمود و اینگونه تاریخچه عکاسی جهان با کشف کاغذ حساس به نور متحول گردید. استفاده از هیپوسولفیت دو سود به عنوان ماده تثبیت کننده تصویر در سال 1819 توسط Sir John Fedric William Herschel کشف شد. او با این کار ماده تثبیت تصاویر را به جهانیان معرفی نمود.

نخستین عکس ثبت شده تاریخ توسط Joseph Nicéphore Niépc مخترعی فرانسوی در سال 1826 د سن 57 سالگی و از پنجره اتاقش بود.

هرچند که موضوع عکس چشمگیر نبود اما قدیمی ترین عکس شناخته شده تاریخ بشری گردید. این عکس توسط تابش 8 ساعته نور خورشید با روزن اتاق تاریک گرفته شد. نیپس با کمک ماده ای به نام  قیر جودا برای ثبت تصویر استفاده کرد. پس از مرگ نیپس نقاش جوانی به نام Louis Jacques Mande Daguerre لوئی ژاک ماندداگر راه او را ادامه داد. وی در سال های 1851 تا 1789 توانست دوربین های پیشرفته تری را بسازد. در بازه های مختلف تاریخ افراد بسیاری برای بهتر کردن روش Photography تلاش کردند. تا اینکه در سال 1893 میلادی سر جان هرشل اولین شیشه نگاتیو را ساخت.

هرچند که در ابتدا از عکاسی به عنوان کمکی برای نقاشی استفاده می‌شد، تا اینکه پس از گذشت چندین دهه استفاده از دوربین های Eastman’s Kodak’s در سال 1888 میلادی گسترش و محبوبیت یافت.

دوربین های کداک یک شعار تبلیغاتی داشتند: شما دکمه را فشار می‌دهید، ما بقیه را انجام می‌دهیم.

دوربین کوداک در سال 1900 میلادی به حدی معروف شد که تبدیل به اولین دوربین تجاری گردید. عکس این دوربین ها سیاه و سفید و کار کردن با آنها به نسبت آسان بود.

عکاسی رنگی:

از قرن نوزدهم تا اواسط قرن بیستم بسیاری تلاش به گرفتن تصاویر رنگی کردند. اما از لحاظ تجاری موفق نشدند تصاویر رنگی ثبت کنند. در سال 1907 میلادی روشی مبتنی بر صفحه نمایش فیلتر ها به وجود آمد. روشی که پایه ثبت تصاویر رنگی شد. این صفحه نمایش اجازه رد شدن  قرمز، سبز و یا آبی از طریق فیلتر به نگاتیو تبدیل شود.  این صفحه بعدها در ثبت تصاویر رنگی کاربرد پیدا کرد. این روش با وجود تغییرات بسیار هنوز هم پایه ثبت تصاویر رنگی محسوب می شود. رنگ های قرمز، سبز و آبی رنگ های اصلی تلویزیون و صفحه نمایش های کامپیوتری بوده و حالت های RGB در برنامه های ویرایش تصویر متعدد وجود دارد.

اولین عکس از آدم ها

لوئیس داگور در سال 1838 تصویری از بلوار دو معبد ثبت کرد. این تصویر نخستین عکسی بود که در آن انسان وجود داشت و 10 دقیقه زمان برد.

درست است که برای خلق هنر عکاسی افراد بسیاری تلاش کردند. اما در بین آن ها تنها معدودی در پیشرفت این هنر زیبا تاثیرات بسزایی داشتند. چراکه در گذشته عکاسی روشی غیر معمول و بحث انگیز بود اما این افراد با تلاش هاییی که کردند استفاده از هنر Photography را رواج دادند. در آن میان می توان به آلفرد استیگلیتز و فلیکس نادار اشاره نمود.

آلفرد استیگلیتز

آلفرد استیگلیتز، عکاس آمریکایی و مروج هنر مدرن، عکاسان را هنرمند نامید. وی نمایشگاه های مختلفی را با داوری عکاسان برپا کرد و هنر تصویر برداری را به کمک مجلات تازه تاسیسی چون یادداشت‌های دوربین و کار دوربین تبلیغ نمود.

 

فلیکس نادار

او یک کاریکاتوریست و روزنامه نگار فرانسوی بود. نادار به دلیل استفاده از نور مصنوعی در عملیات عکس گرفتن به شهرت رسید. وی از افراد مشهوری چون جمله ژول ورن، الکساندر دوما، پیتر کروپوتکین و جورج ساند پرتره ترسیم کرد.

 

اصطلاحات Photography

برای اینکه بتوانید این هنر خاص را بهتر درک کنید، خالی از لطف نیست که مفهوم برخی از اصطلاحاتش را بدانید.

 • دیافراگم

از مهم‌ترین قابلیت یک دوربین عکاسی دیافراگم است. این بخش به مانند مردمک چشم عمل کرده و با کمک یک لنز توانایی تغییر ابعاد و اندازه دارد. دیافراگم بزرگ اجازه ورود نور بیشتر و دیافراگم کوچک اجازه ورود نور کمتری را به داخل دوربین می دهد. به همین خاطر در شرایط کم نور عکاسان از دیافراگم بزرگ استفاده می نمایند. بزرگترین دیافراگم لنز دوربین Maximum Aperture و کوچکترین Minimum Aperture خوانده می شود.

 • کلوز آپ

نمای بسته که تصویری بزرگ (مثلا تصویر شانه تا نوک سر انسان) کلوز آپ نامیده می شود.

 • مدیوم شات

و به نمای متوسط از سوژه (مثلا” تصویر کمر تا نوک سر یک فرد) مدیوم شات می گویند.

 • لانگ شات

لانگ شات نیز نمای باز یا نمای دور از سوژه است.

 • نی شات

به نی شات نمای آمریکایی نیز اطلاق می شود. نمایی  از زانو تا نوک سر فرد نی شات است.

 • اکستریم لانگ شات یا بیگ لانگ شات

نمای کاملا دور یا نمای بسیار باز به بیگ لانگ شات معروف است.

 • اکستریم کلوز آپ یا بیک کلوز آپ

نمایی کاملا نزدیک یا نمای بسیار بسته مانند تصویر بین دو چشم سوژه عکاسی اکستریم کلوز آپ است.

 

 • مدیوم لانگ شات یا نمای متوسط

فول شات و نمای تمام قد نام های دیگر این نما هستند.

 • آی لول

هم سطح بودن لنز و سوژه به آی لول معروف است.

 • اور هد شات

تصویری عمود بر صحنه گرفته شود.

 • لو لول

نمایی است که از پایین سوژه گرفته می شود.

 • فوکوس دکمه پشتی

با کمک این کلید به جای فشار دادن نیم شاتر، شما می توانید عمل فوکوس را انجام می‌دهید. ناگفته نماندغالب دوربین‌ های بازار به شما این امکان انتقال فوکوس را به یکی از کلید های پشت دوربین می دهد.

 • بوکه

در زمان استفاده از دیافراگم بزرگ مخصوصا” زمان زوم کردن و یا نزدیک شدن به سوژه مشاهده می کنید؛ سوژه تصویر کاملا واضح است ولی پشت سر او کاملا تار دیده می شود. کیفیت، ظاهر و نحوه رندر شدن قسمتی که از فوکوس خارج شده را بوکه می نامند.

 • برکتینگ

گرفتن چند عکس پشت سر هم با تغییرات خیلی کم را برکتینگ می گویند. غالب دوربین‌ ها کلید یا آپشن منو اختصاصی برای برکتینگ دارند و با استفاده از آن دوربین خودکار چند عکس با سرعت شاتر گوناگون می‌گیرد.

انحرافات رنگی (Chromatic Aberration)

از مشکلات متداول عکاسی می توان به Chromatic Aberrati اشاره نمود. این انحراف در دو نوع عرضی (Lateral) و  طولی (longitudinal) بیشتر رخ می دهد. البته هر دو مورد را می‌توان در زمان ویرایش عکس اصلاح نمود.

 

 • ترکیب‌بندی

ترکیب‌بندی به نحوه قرار گیری عناصر مختلف در عکس اطلاق می شود. برخی عناصر به مانند چهره فرد در پرتره توجه زیادی را به خودشان جلب می‌ نمایند. هرچه عنصری در تصویر توجه بیشتری را جلب نماید، وزن بصری بیشتری خواهد داشت. در نتیجه به نحوه تقسیم وزن بصری در تصویر به شکل دلپذیر را ترکیب‌بندی گویند.

 • کراپ

سنسورهای کوچک‌تر به عنوان برشی از یک سنسور فول‌فریم شناخته می‌شوند و مقدار دقیق این برش به عنوان فاکتور کراپ شناخته می‌شود.

 

حقایق هنر تصویربرداری

حقایق جالبی در مورد هنر عکاسی وجود دارد که از زمانی که دوربین اختراع شد بوجود آمدند. حقایقی چون:

اتاق‌های تاریک در واقع تاریک نیست. این اتاق‌ غالبا” با نور قرمز یا کهربایی رنگی روشن می‌ شود؛ چراکه کاغذ‌های سیاه ‌و سفیدی که قرار است به عکس‌ تبدیل شوند، به نورهای آبی  یا آبی مایل به سبز حساسیت دارند.

اولین موادی که برای تثبیت عکس‌ ها استفاده می شدند، سمی و خطرناک بوده اند.

بزرگ‌ترین کلکسیون دوربین های موجود در جهان، متعلق به فردی به نام Dilish Parekh یک روزنامه‌‌نگار است.

در سوم اوت 2015، دو فرد با نام های Esteban Pastorino Diaz  و Didi Dache طولانی‌ترین عکس نگاتیو به طول 79.37 متر را در بیجینگ، شهری در چین ثبت کردند.

 

 

 

فیلمبرداری

فیلمبرداری به عنوان یک فن ساختن تصاویر متحرک صرفا” یک هنر نیست. می توان این فن را دانشی دانست که نیاز به تجربه و خلاقیت دارد. به زبان ساده تر به خلق یک داستان از ضبط تصاویر متحرک فیلمبرداری می گویند. امروزه روز فیلمبرداری نیز به مانند عکاسی رشد چشمگیری داشته و درکنارش مشاغل مختلفی ایجاد شده است. در زمان فیلمبرداری به این موارد باید توجهبسیاری شود، تا نتیجه کار رضایت بخش باشد:

 • جایگاه دوربین

انتخاب محل صحیح قرار گرفتن دوربین ارتلاط مستقیمی به نحوه واکنش مخاطب به داستان فیلم دارد. به طور مثال در یک داستان فردی بداخلاق و بی ادب قرار است به تصویر کشیده شود. در این صورت قرار دادن دوربین روبروی دهان بازیگر می تواند این حس را به خوبی به مخاطبین القا کند که فرد، رفتاری دور از ادب و احترام دارد.

 

 • حرکت دوربین

حرکت یا عدم حرکت دوربین حس و شک داستان را به خوبی به بیننده منتقل می کند. مثلا برای به نمایش گذاشتن دور شدن یک دوست دلباخته از یارش، می توان دوربین در عین دور شدن کارکتر از موقعیت دوربین را ثابت نگه داشت و کارکتر کم کم از دوربین دور شود. با این کار به راحتی حس دوری به مخاطبین القا خواهد شد.

 

 • ترکیب تصویر

نحوه چیدمان عناصر یک صحنه در قاب دوربین ترکیب تصویر نامیده می شود. در ترکیب تصویر از عناصر بصری برای انتقال پیام مورد نظر استفاده می شود. تز عناصر بصری مهم در داستان یک فیلم بایگران هستند.

 

 • اندازه تصویر

اندازه ای که از صحنه دیده می شود، اندازه تصویر است.

 

 • فوکوس (متمرکز کردن)

فوکوس فیلمبردار باعث می شود بهتر بر جنبه های مختلف داستان تأکید شود. به طور کلی بخشی از صحنه که در آن تصویر واضح و مشخص است را فوکوس می‌گویند

 

 • نورپردازی

فیلمبرداری همان تصویری است که مخاطب روی صفحه می بیند، نورپردازی و نوردهی خوب یا وحشتناک صحنه جنبه عظیمی از فیلم را تحت شعاع خود قرار خواهد داد.

 

 

اصطلاحات فیلمبرداری

برای درک بهتر و بیشتر حرفه فیلمبرداری نیاز است با اصطلاحات آن آشنا باشید. در ادامه برخی از اصطلاحات پرتکرار فیلمبرداری را خدمتتان به اختصار شرح می دهم.

 •  پن هد فیلمبرداری

بخش بالایی سه‌ پایه‌ ها که دوربین روی آن قرار می گیرد. سیله ای که فیلمبرداری های افقی و عمودی  را راحت‌تر می کند.

 • پایه بوم

پایه های افقی که تجهیزات مختلفی مثل دوربین، منبع نور یا میکروفون را روی آن ها نصب می شوند.

 • اسلایدر

وسیله‌ای ریل مانند برای حرکت دوربین در یک محدوده را اسلایدر می گویند.

 • کروماکی

به پرده‌های پس‌ زمینه سبز، حذف رنگ موقع ادیت در ویدیو و تکنیک‌ های استفاده از پرده سبز در فیلمبرداری کروماکی می گویند.

گیمبال دوربین

استدی‌ کم‌ های سبک و کوچک که برای فیلم‌برداری پروژه‌ های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.

 • کلوین متر

ابزاری که فیلم بردارها به کمک آن دمای رنگ صحنه را اندازه‌گیری می‌ نمایند.

 • کرین  Crane

ابزاری که با آن می توان صحنه هایی که دوربین از بالا به سمت پایین می‌آید یا از دور به موضوع یا بازیگر نزدیک می‌شود؛ را گرفت. این ابزار در دو نوع معمولی و بازوی متحرک در بازار موجود است. معمولی ها دارای صندلی برای نشستن فیلمبردار روی آن هستند.

 • پروجیب

پروجیب از کرین‌های بازوی متحرک البته در ابعاد و ارتفاع کم هستند.

 • تکنو کرین  Techno Crane

از کرین‌های بازوی متحرک با بازوهای هیدرولیکی که با سرعت و نرمی زیادی می‌ چرخند.

 • مت باکس

فریمی که درست مقابل لنز دوربین قرار می‌گیرد و لنز دوربین را احاطه می‌ کند. نقش های مهم متباکس عبارت است از:

 1.  جلوگیری از ایجاد فِلِر روی لنز
 2.  امکان استفاده از فیلترهای مختلف
 3. محافظت از لنز دوربین
 • اپرچر یا دیافراگم

روزنه‌ای که فیلم‌ بردارها با بازوبسته‌ کردنش مقدار نور ورودی به  حسگر دوربین را کنترل می‌ نمایند. در بالا بخش اصطلاحات عکاسی بیشتر راجب این قطعه توضیح دادم.

 • شاریو

وسیله‌ای چرخ‌ دار و مجهز به صندلی که روی ریل حرکت می‌ کند.

 • استدی‌کم  Steadicam

ابزاری که حرکات ناخواسته در ثبت تصاویر را ازبین‌ می برد. وسیلهای که به کمک آن فیلمبردار می تواند در حرکت های سریع روی سطوح ناهموار تصویری بدون لرزش ضبط نماید.

 • نورسنج

دستگاهی که برای سنجش میزان نور در صحنه مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ویدیولایت

به منابع نوری پیوسته و حرفه‌ ای مخصوص نورپردازی در زمان فیلمبرداری ویدیولایت گفته می شود.

 • حساسیت Iso

میزان حساسیت سنسور دوربین‌ها بوده که با کم و زیاد کردن آن نور دریافتی در تصویر تنظیم می شود.

 • حرکت‌های اپتیکی دوربین

حرکاتی که طی آن ها دوربین ثابت و لنز دوربین به سوژه نزدیک یا از آن دور می‌ شود. این حرکت‌ها به ۲ دسته Zoom In و Zoom Out تقسیم می‌شود.

 • هلی‌شات

هلی‌شات تصویر هوایی است که با کمک پهپادها یا کوادکوپترها ثبت و گرفته می شوند.

 

مهارت‌های مورد نیاز برای فیلمبرداری

 • مهارت ارتباطی
 • مهارت‌های رایانه‌ای
 • خلاقیت
 • جزئی نگری
 • قدرت بدنی

 

کلام آخر

حرفه فیلمبرداری و تدوین یک حرفه هنری و در عین حال تخصصی است؛ که می تواند به شما در تولید محتواهای حرفه ای و اصولی مدد رساند. بهره گیری از یک تیم حرفه ای همچون حامی هدف گزینه مناسبی برای صاحبین مشاغل مختلف  است که بتوانند در این بازار شدید رقابتی خود را مطرح تر و قوی تر در دید مخاطبین هدف خودنشان دهند.

خدماتی که مجموعه بزرگ حامی هدف در این حوزه می تواند ارائه دهد عبارتند از:

 1- تصویر برداری تبلیغات با موضوعیت های
 • پس زمینه سفید
 • طلا و جواهر
 • پوشاک زنانه
 • البسه بچگانه
 • پوشاک مردانه
 • لوازم پزشکی
 • کلینیک زیبایی
 • کلینیک پوست
 • کلینیک مو
 • پارچه فروشی
 • تجهیزات ایمنی
 • کترینگ
 • فست فود
 • رستوران
 • تولید و تولیدی
 • چرم
 • جوراب
 • سیسمونی
 • شال و روسری
 • ملزومات حجاب
 • کفش
 • کیف
 • کالای خواب
 • لباس زیر
 • نخ و کاموا
 • آسانسور
 • آبنما
 • پرده و لوازم خانگی
 • کابینت سازی
 • لوازم بهداشتی ساختمانی
 • دکوراسیون داخلی / پارتیشن
 • رنگ
 • تاسیسات و تهویه مطبوع
 • لوستر و آیینه شمعدان
 • آبمیوه و بستنی
 • سفره خانه
 • کافی شاپ
 • قهوه
 • ابزار صنعتی
 • تراشکاری
 • خرازی
 • چاقو و قیچی
 • سنگ تزئینی
 • فرش
 • گاو صندوق
 • لوازم اداری
 • مبلمان
 • نجاری
 • آرایشگاه مردانه
 • سالن زیبایی
 • فروش ساعت
 • انتشارات
 • پرچم فروشی
 • کاغذ و مقوا
 • اسباب بازی فروشی
 • استخر
 • کتاب فروشی
 • لوازم ورزشی
 • نقاشی و خوشنویسی
 • گالری اتومبیل
  صنف رینگ و الستیک
 • لوازم لوکس-ضبط وباند-شیشه اتومبیل
 • لوازم یدکی خودر
 • موتور فروشی
 • دوچرخه
 • بلور کریستال
 • لیوان، ماگ، فنجان، بشقاب و …
 • گل
 •  دخانیات )سیگار(
 • قنادی، خشکبار و لوازم قنادی
 • لوازم دکوری و خانگی
 • کادویی
 • لوازم تولد
 • لوازم آنتیک
 • داروخانه
 • ابزار فروشی
 • عروسی
 • مجالس (تولد، مهمونی)
 • نورپردازی در عکاسی و فیلمبردای
2- عکاسی پرتره با موضوعیت های
 • معمول یا سنتی
 • گروهی و خانوادگی
 • رسمی
 • سبک زندگی
 • مفهومی
 • محیطی
 • صادقانه
 • پر زرق و برق
 • غیر واقعی یا سورئال
 • انتزاعی
 • نزدیک
 • سلف پرتره (عکاسی از خود)
 • حیوانات خانگی
 • عروسی
 • نوزاد
 • پرسنلی
 • لحظه ای
 • تمام قد
3- عکاسی و فیلمبرداری خیابانی
4-تصویر برداری و فیلمبرداری مدلینگ
5-عکاسی حیات وحش
6-تصویربرداری خبری یا فتوژورنالیسم
7- عکاسی ماکرو
8-تصویربرداری فاین آرت
9-خدمات فیلمبرداری با موضوعیت های
 • ساخت تیزر تبلیغاتی
 • فیلمبرداری پرده سبز در محیط و یا در استدیو
 • فیلمبرداری در محیط
 • صداگذاری و تدوین
 • سناریو متنی و پالت تصویری
 • دوبله فیلم ها
 • طراحی جلوه های ویژه
 • استفاده از بازیگر
 • استفاده از کارگردان میدانی
 • نریتور برای تیزر ها
 • طراحی صحنه و دکور تبلیغات
 • استفاده از بازیگر حرفه ای
 • فیلمبرداری ویژه سایت
 • فیلمبرداری ویژه اینستاگرام (ساخت کلیپ اینستاگرام)
 • ساخت پکیج آموزشی
 • ساخت فیلم مستند
 • فیلم مراسم
 • تصویر برداری هوایی
 • فیلم داستانی
 • فیلمبرداری با گیمبال
 • اجرای فیلم برداری زنده یا live از مراسمات

(همراهان گرامی با کلیک بر روی هر یک از خدمات فوق می توانید توضیحات بیشتری را مطالعه نمایید.)