تولید محتوا به معنای اطلاع رسانی راجب یک موضوع در قالب های خاص می باشد. این بدان معناست که تهیه محتوا تنها معطوف به محتواهای تبلیغاتی سایت ها و شبکه های اجتماعی نبوده و بستری بزرگ را شامل می شود. انتقال اطلاعات باید جذاب باشد. به طوری که مخاطب را درگیر و ترغیب به دنبال کردن مطلب نماید.

تولید محتوا را می توان از اساسی ترین پایه های کسب و کارهای اینترنتی دانست. محتواهای تولیدی می تواند شامل متن، تصاویر، پادکست، ویدیو و حتی محتواهایی موبایلی باشد. به طور مثال تراکت هایی که صاحب یک کسب و کار پخش می کند، تیزر تبلیغی تلوزیون، ویدئوی جذاب منتشر شده در یوتیوب، توضیحات یک بازاریاب جهت ترغیب شما برای خرید محصولش و … همگی نوعی ایجاد محتواست؛ که هدفشان بازاریابی موفق و فروش بیشتر می باشد.

 

ایده‌های برای ساخت محتوا

ممکن است برای برخی ساخت محتوایی جذاب کار ساده ای نباشد. به همین خاطر در ادامه چند ایده خوب برای ایجاد محتوایی جذاب می آورم. امیدوارم این ایده ها به شما دوستان گرامی کمک کند تا بتوانید محتوای دلخواه و جذاب خود را بسازید.

ساخت پست، مقالات و محصولات پربازدید 

تصور کنید در یکی از شبکه های اجتماعی حساب کاربری ای با موضوعیت آموزش و فروش ملزومات آشپزی ایجاد نموده اید. پس از انتشار 10 پست متوجه می شوید تعداد لایک و بازدیدهای شما رو به افزایش است. حتی چند محصول نیز از طریق صفحه خود به فروش رسانید. به دلیل جذاب بودن محتواهایی که منتشر کرده اید تعداد مخاطبین شما هر روز بیشتر می شود. از اینجا به بعد تصمیم به ایجاد یک تقویم محتوایی می گیرید تا بتوانید انتشار پست های خود را با نظم و برنامه ریزی بهتری انجام دهید و ادامه این روش و تولید محتوای مناسب شما را در بازده زمانی معقولی به سوددهی بالایی خواهد رساند.

این یک مثال ساده برای ساخت محتوا به صورت پست در شبکه های اجتماعی بود. حال شما می توانید با الگوبرداری از همین مثال در سایت خود و یا شبکه های اجتماعی که عضو هستید شروع به ساخت محتواهای جذاب نمایید.

ایجاد محتوا بر اساس تخصص های فردی یا سازمانی

اگر تخصص خاصی دارید می توانید بر همان اساس تولید محتوا کنید. از قدیم گفته اند سخنی که از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند. داشتن یک تخصص در مورد که موضوع باعث می شود هر نوع محتوایی که در آن باره ایجاد نمایید کاملا” حرفه ای و تخصصی باشد. همین امر باعث جلب اعتماد بیشتر از جانب مخاطبینتیان خواهد شد. اعتماد بیشتر تعامل بیشتر را به همراه خواهد داشت و تعامل بیشتر منجر به فروش بیشتر خواهد شد. ناگفته نماند بکر بودن محتوای تولیدی شما به جذب مخاطب بیشتر کمک بسیاری خواهد کرد.

محتوا بر اساس نقد و بررسی

روش دیگر برای ایجاد محتوای یونیک و جذاب، ساخت محتواهایی است که توسط یک کارشناس موضوعی نقد و بررسی میشود. شما می توانید برای بالا بردن اطلاعات خود شروع به مطالعه کتب مرتبط با کسب و کارتان نمایید. سپس با انتشار نظرات خود در باره این مطالب در اینترنت مخاطبین خود را به چالش بکشید. از آنجاییکه محتواهای چالشی طرفداران بسیاری دارد، پس از مدتی مخاطبان شما را به عنوان یک کارشناس خواهند شناخت. هر چه بیشتر در فضای مجازی مطرح شوید مخاطبین بیشتری را جذب خواهید کرد. لازم به گفتن نیست که مخاطبین بیشتر فروش بیشتر را برایتان به ارمغان خواهند آورد.

 

تولید محتوای پرسش و پاسخی

مطرح کردن سوال از مخاطبینتان در وب سایت و یا شبکه اجتماعی خود؛ مخاطبین را به تعامل با شما وا خواهد داشت. سعی کنید سوالی که عنوان می کنید چالش برانگیز باشد تا درصد بیشتری از مخاطبین در آن شرکت کنند. انتخاب نظرات و پاسخ های جذابتر و دادن شاخ برگ به آن ها، می تواند ایده خوب دیگری برای انتشار محتوای بعدی شما باشد. اینگونه شما به یک چرخه بی پایان ساخت محتوا دست یافته اید.

 

تولید محتوا بر اساس راهنمای خرید محصول و خدمات

ارائه ساز و کار و راهکارهای تخصصی در مورد محصولات و یا خدمات، همیشه ایده خوبی برای تولید محتوای مخاطب پسند است. پس شما می توانید با ارائه اطلاعات جامع و کامل در مورد خدمات و محصولات خود در سایت شرکت و  رسانه های اجتماعی حجم بالایی از بازدید مخاطبین را بدست آورید. البته در ساخت این نوع محتوا باید توجه نمایید که توضیحاتتان حوصله سربر نباشد. تا جاییکه امکان دارد با توجه به سلیقه مخاطبینتان از روش های جذب کننده برای توضیح اطلاعات محصول و خدمات خود استفاده نمایید.

ایجاد محتوا با مضوعیت زندگی شخصی یا کاری

بسیاری از مردم دوست دارند سبک زندگی یک  معلم، وکیل، مهندس و یا حتی یک خانم خانه دار و فرزندانش را بدانند. همراه با آن با او چالش ها و خوشی های زندگی فردیش را ببینند و حس کنند. شما می توانید از این ایده استفاده کرده و با ساخت یک حساب در یک شبکه اجتماعی، مثلا” اینستاگرام شروع به نشر محتواهایی در باره زندگی شخصی و کاری خود نمایید. می توانید با  ساخت و انتشار پست هایی در مورد سختی ها و چالش های زندگی کاری، لذت های بودن در کنار خانواده و … با مخاطبین خود ارتباط بگیرید. فراموش نکنید ساخت محتوای غیر تکراری و مفرح رمز موفقیت شما خواهد بود.

محتواسازی بر پایه توضیح تاریخچه‌ای از محصول یا خدمات

ایده جذاب دیگر برای تولید محتوا می تواند شرح تاریخچه محصولات و یا خدمات شما به مخاطبینتان باشد. اگر طیف وسیعی از محصولات را ارائه می دهید؛ همین حالا دست به کار شوید و شروع به ساخت محتواهای متنی یا ویدئویی از تاریخچه محصولاتتان نمایید. روشی جذاب و در عین حال خاص برای جذب مشتری بیشتر، چراکه بسیاری از مخاطبین شما می خواهند بدانند محصولات شما از کجا آمده و چگونه تولید شده است. اینگونه احتمال فروش شما بالاتر خواهد رفت.

ایجاد محتوای اینفوگرافیک

عکس نوشته و تصاویر اینوگرافیک طرفداران خاص خود را دارد. ساخت این نوع محتوا به کمک جملات انگیزشی، مثبت و حتی جملات مرتبط به کسب و کارتان، ایده خوبی برای تولید یک محتوای خاص و دلنشین است. برای ساخت یک یا چند عکس نوشته در روز می توانید از مطالب و متن های وب سایت های انگیزشی، کتاب هایی که مطالعه کردید و حتی اطلاعاتی که خود بر حسب تجربه کاری بدست آورده اید استفاده نموده یک اینوگرافیک تولید و در فضای مجازی منتشر کنید. بازهم بر غیر تکراری بودن محتوا تاکید می کنم. هرچه محتوای منتشر شده شما جذاب تر و بکرتر باشد، نظر مخاطبین بیشتری را به خود جلب خواهید نمود.

محتواسازی بر اساس فهرستی از بایدها و نبایدها

قطعا” به فراخور تجربیات بسیاری که در کار خود بدست آورده اید؛ متوجه برخی بایدها و نباید ها در رابطه کسب و کارتان شده اید. همین می تواند ایده ساخت چندین محتوای عالی برای شما باشد. با ارائه این تجربیات به مخاطبین خود می توانید اعتماد آنان را کسب نموده و در نهایت آمار فروش خود را بالاتر ببرید.

پاسخ دادن به سؤالات مخاطبان

در وب سایت ها و رسانه های اجتماعی مرتبط با حوزه کاریتان شروع به تحقیق کنید. ببینید مخاطبین در چه زمینه هایی سوال پرسیدند. از این طریق طیف گسترده از ایده ساخت محتوا را به دست خواهید آورد. حتی می توانید چالشی با موضوعیت دغدغه های مخاطبینتان در وب سایت یا رسانه اجتماعی خود مطرح کنید. سپس منتظر خیل عظیمی از اطلاعات باشید که به صورت رایگان جلب خواهید کرد. ساخت محتوا درمورد سوالات و چالش های مخاطبینتان می تواند ایده بسیار خلاقانه ای برای ایجاد محتوای یونیک و غیرتکراری باشد.

 

محتوایی برپایه لیست‌ کارهای روزانه‌

دادن گزارش روزانه به مخاطبین در ساعات مشخص از محل کارتان می تواند ایده محتوایی خوبی برایتان باشد. اینکه واقعیت کسب و کارتان را در معرض دید مخاطبان بگذارید؛ باعث ایجاد حس نزدیکی و اعتماد بیشتر بین شما و مشتریانتان خواهد شد.  کسب و کارهای فعال مخاطبین و مشتریان بیشتری دارند. پس نشان دهید چقدر در محل کار خود فعالید. رویدادهای مهم را به خاطر بسپارید و در آن ها شرکت کنید، در نمایشگاه ها حضور فعال داشته باشید، جلسات کاری با همکاران تشکیل دهید و از تمام این ها محتوا سازی کنید. با این روش به سادگی، هر روز می توانید تولید محتوا کنید.

ساخت محتواهای پیش بینی در حوزه تخصصیتان

در هر حیطه ای فعالیت می کنید، قطعا به فراخور مطالعات و تجربیاتی که در کار بدست آوردید، می توانید پیش بینی یا ارزیابی تخصصی ای داشته باشید. همین تخصص باعث می شود در جهت رشد بهتر برند خود آینده نگری های خاصی داشته باشید و طبق همان عمل نمایید. همین می تواند برای شما ایده ای برای تولید محتوا باشد. مثلا” می توانید شغل های مشابه کسب و کار خود را با هم مقایسه کرده و نقد کنید. حتی می توانید بر برندهای و شرکت های ایرانی که در حوزه شغلی شما هستند با شرکت های خارجی مقایسه و پیش بینی های خود را اعلام نمایید. این یک ایده جذاب برای تقویم محتوایی روزانه شما خواهد بود.

 ساخت محتوا بر پایه عرضه و فروش کالا و خدمات فصلی

غالب کسب و کارها که محصولاتی برای فروش دارند، با تغییر فصل نوع محصولاتشان نیز تغییر می کند. مثلا” یک فروشگاه فروش لباس زنانه با تغییر فصل نوع لباس هایی که ارائه می دهد؛ متناسب با همان فصل تغییر خواهد کرد. این نوع کسب و کارها با معرفی محصولات فصلی در فضای مجازی می توانید محتواهای متنوعی را بسازند.

این ها تنها تعدادی ایده برای ایجاد محتوا بودند. شما می توانید با کمی خلاقیت به ایده های بکر دیگری نیز برای تولید محتوای یونیک و جذاب برسید.

چرا باید محتوا تولید کنیم؟

در مقاله دیجیتال مارکتینگ مفصلا” توضیح دادم که چرا باید وارد فروش در حیطه فضای مجازی شویم. از آنجاییکه از اصول پایه بازاریابی اینترنتی ایجاد محتواهای یونیک و جذاب است، جای تعجب نیست که هر کسب و کاری که انرژی بیشتری برای تولید محتوای مخاطب پسند می گذارد، در فروش محصولات و خدماتش موفق تر خواهد بود. 

همانطور که در مقاله دیجیتال مارکتینگ خدمتتان عرض کردم، کسب و کار ها در گذشته برای فروش بیشتر نیاز به تلاش خاصی نداشتند. پشتوانه‌ی مالی قوی، خریداران محلی و معرفی دهان به دهان باعث می شد یک کسب و کار به راحتی به سوددهی قابل قبولی برسد. اما با پیشرفت تکنولوژی، تنوع محصولات، حذف خرید به سبک محلی و گسترش استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی دیگر یک کسب و کار به راحتی و بدون تلاش نمی توانست فروش بالایی داشته باشد.

همه گیری استفاده از اینترنت باعث شده از کسانی که کسب و کارهای خانگی دارند تا شرکت ها و برندهای مطرح و بزرگ در این فضای رقابتی فعالیت داشته باشند. تجربه فروش در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی نشان داده که مهم نیست کسب و کار شما بزرگ و مطرح باشد یا یک کسب و کار کوچک خانگی داشته باشید؛ اینکه محتوای ناب و یونیک تولید کنید شما را به فروش و سودهی خواهد رساند.

محتوای اصولی باعث ایجاد اعتماد بین شما و مخاطبین هدفتان خواهد شد. ساخت محتوای ارزشمند برای باعث می شود مخاطبین بیشتری جذب کنید و طبق قانون قیف فروش تعداد مخاطبین بالا احتمال فروش شما را بالاتر می برد. شما می توانید با تولید محتوای یونیک و مخاطب پسند، برند خود را هر چه قوی تر نشان دهید.

تجربه نشانداده برندهایی که فعال تر و قوی تر در دید مخاطبین حاضر می شوند، اعتماد بیشتری را نیز کسب می کنند.

با انتشار محتواهای همیشه سبز همیشه مخاطبینی خواهید داشت که به سایت یا شبکه اجتماعی شما سر بزنند و مطالب شما را بازنشر کنند. همین امر موجب محبوبیت و معروف شدن روز افزون شما خواهد شد. دیگر نیاز به گفن نیست که نتیجه محبوب و معروف شدن جلب اعتماد مخاطبین و فروش بیشتر شما خواهد بود.

اگر شما برای کسب و کار خود وب سایتی طراحی کرده اید؛ با انتشار محتواهای کاربر پسند می توانید به سئو سایتتان کمک کنید. هرچه سایت شما نزد موتورهای جستجو، مخصوصا” گوگل رتبه و اعتبار بهتری داشته باشد، احتمال حضور سایتتان در صفحه اول موتوهای جستجو بالاتر خواهد رفت. حضور شما در صفحه اول  باعث بیشتر دیده شدن وب سایت شما در شبکه جهانی وب خواهد شد. دیده شدن بیشتر نیز، احتمال فروش شما را چند برابر بایشتر خواهد کرد.

 

چه محتوایی شما را برند می کنند؟

برای اینکه یک محتوا به سبک بازاریابی باشد و شما را به فروشبیشتر برساند باید دو مطلب را سرلوحه کار خود قرار دهید:

 1. هدف از تولید محتوای شما برای کسب و کارتان باید افراد کسب درآمد، بازاریابی، برندینگ و فروش باشد.
 2. توجه کنید که هر محتوایی نمی‌تواند شما را به این اهداف برساند. نباید بدون استراتژی تولید محتوا کرد.

بگذارید منظورم را با یک مثال ساده توضیح بدم. دیگر کمتر کسی هست که  نصرت گوکچه را نشناسد. آشپزی که با تولید محتوای درست و اصولی در اینستاگرام به شهرت جهانی رسید. در اطراف شما شاید افرادی باشند که در هنر آشپزی حرف برای گفتنداشته باشند و حتی صفحه اینستاگرامی را هم راه اندازی کرده اند. اما چرا نصرت گوچه به این شهرت رسید ولی آن ها نه؟

پاسخ مشخص است؛ محتوای آن ها محتوای خوبی نبوده که نتوانستند مطرح شوند.

باید برای ساخت و ایجاد محتوا با هدف بازاریابی این موارد را در نظر گرفت:

 • هدف‌گذاری
 • تدوین استراتژی محتوا
 • تولید محتوا
 • توزیع
 • تحلیل
 • اصلاح و به‌روزرسانی

این پروسه دقیقا” یک چرخه اتمام ناپذیر است. همیشه باید برای ساخت محتوا به روز بود و تقویم محتوایی خود را در صورت نیاز اصلاح کرد. خلق هر نوع محتوایی، به صرف اینکه محتوا ایجاد شده شما را به هدف نخواهد رساند. اگر استراتژی درستی برای تقویم محتوایی خود نداشته باشید درست مانند فردی هستید که با سرعت بالا روی تردمیل می دوید؛ اما به هیچ جا نمی رسید.

همانطور که هیچ کس برای ساخت یک سازه بدون نقشه و طرح اقدامی نمی کند؛ پس برای ایجاد محتوا میز نباید بدون برنامه ریزی کار را شروع کرد. استراتژی محتوا می تواند دربرگیرنده نام تجاری، لحن و نوع گفتار، نحوه تبلیغ محصول یا خدمات و … باشد.

 

انتخاب هدف برای خلق محتوا

برای یک کسب و کار، تعیین استراتژی تولید محتوا باید با هدف بازاریابی باشد. در اصل هدف شما استراتژی شما را مشخص خواهد نمود. بعد از آن هر قدمی برای تولید محتوا باید شما را به هدفتان نزدیک تر کند. در غیر اینصورت باید مجددا” استراتژی تعیین کنید و دوباره شروع به ساخت محتوا نمایید. این کار را به حدی ادامه دهید تا مطمئن شوید که، استراتژی که استفاده می کنید درست است و شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

ناگفته نماند یک استرتژی محتوا، تنها به تعیین نوع محتوا بسنده نمی کند. شما زمانی که می خواهید تقویم محتوایی تعیین کنید؛ باید بدانید طرف مقابل شما کیست. شناخت مخاطبین هدف به شما کمک می کند که بدانید چگونه،  در چه زمانی و در کجا با آن ها ارتباط بگیرید.

اینکه مخاطب حس کند شما مستقیما” و شخصی با او در ارتباطید رمز موفقیت شما خواهد بود.

بدین منظور شما باید مشتری ها و مخاطبینتان را درست مانند یک دوست قدیمی بشناسید. دانستن این که مخاطبین شما چه ترس ها، چالش ها و خواسته هایی دارند، کلید موفقیت شما برای ارتباط صحیح با آن هاست. شما در حال ازتباط گیری با انسان ها هستید نه ماشین ها، انسان ها نیاز به برقراری ارتباط بر پایه اعتماد دارند.

اما مسئله اینجاست که امکان ارتباط گیری با تک تک مخاطبین به جهت تعداد بالایشان برای شما وجود ندارد. پس چه باید کرد؟ پاسخ ساده است، استفاده از پروسونای مشتری شما را در این راه یاری می رساند.

اما پروسونا چیست؟

مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، ترجیحات، داشته‌ ها، خواسته‌ ها و الگوهای فکری و رفتاری مخاطب یا مشتری فرضی پروسونای مشتری می گویند.

در تولید محتوا آنچه اهمیت دارد این است که خواسته خریداران شما چیست؛ نه آنکه شما چه چیزی می پسندید و می خواهید. با کمی تحقیق،حدس‌ و استفاده از برخی ترفندها می توانید پروسونای مشتری خود را بدست آورید. پس با فرض اینکه مشتری و مخاطب شما احتمالاگ همانند شما فکر می کند و نیازها ودغدغه های شبیه شما دارد در دام تولید محتوای بی فایده نیفتید. این مشتری ها هستند که تعیین می کنند شما چه نوع محتوایی باید تولید کنید.

به طور کلی برای تعیین استراتژی تولید محتوا این موارد را باید در نظر گرفت:

 • هدف از ساخت محتوا
 • شناخت مخاطبین
 • انتخاب فضای انتشار محتوا و بهینه‌سازی آن
 • ایجاد محتوای جذاب، همیشه سبز و مخاطب پسند

 

چرا باید از یک تیم کارشناسی تولید محتوا کمک بگیریم

در دنیای بازاریابی رقابتی امروز نباید از رقابا عقب ماند. از آنجاییکه هر کسب و کاری به دنبال افزایش نرخ بازدید و برقراری ارتباط با مشتریان خوداست؛ کمک خواستن از یک تیم حرفه ای در این حوزه از بهترین روش‌ها برای رسیدن به این اهداف می باشد. پیشتر توضیح دادم که تعیین استراتژی نادرست در ساخت محتوا چطور بهکسب و کار شما آسیب می رساند. از این رو تیم حرفه ای و متخصص حامی هدف خصوص با ارائه خدمات ذیل می تواند شما را در رسیدن به هدفتان یاری رساند.

(یاران و همراهان گرامی با کلیک بر روی هر یک از گزینه های ذیل می توانید اطلاعات دقیق تری از این خدمات کسب نمایید.)
 • مشاوره سئوی تولید محتوا
 • طراحی لید مگنت
 • تدوین استراتژی و تقویم محتوا
 • آپلود و بارگذاری محتوا و محصول
 • چرا تولید محتوا مهم است؟
 • با تولید محتوا قرار است از کجا به کجا برسیم؟
 • چرا باید محتوا تولید کنیم؟
 • واحدهای اندازهگیری تولید محتوا چیست؟
 • تعداد محتوا چقدر باشد؟
 • محتوا را برای چه افراد و جامعه مخاطبی (Audience) بنویسیم؟
 • محتوا را چطور و در چه بستری منتشر کنیم؟
 • چطور از هر محتوا، lead بگیریم و خواننده را به مشتری تبدیل کنیم؟
 • تعیین جامعه مخاطب
 • محتوای ستون و خوشه بندی محتوایی
 • طوفان فکری و کیورد ریسرچ
 • نقش محتوا در استفاده از شبکه های اجتماعی
 • محتوای متنی وبالگ
 • تولید محتوای تصویری
 • تولید محتوای اینفوگرافیک
 • تولید محتوای پادکست
 • پست میهمان
 • How-To محتوای
 • (Case-Study) مشتری تجربه
 • تهیه پرسونا (Persona)
 • (Content Calender) محتوا تقویم
 • ایده محتوا نویسی
 • داستان سرایی )Storytelling )در تولید محتوا
 • کیورد ریسرچ
 • LSI کلمات
 • تولید محتوای شبکه های اجتماعی
ساخت محتوا به زبان های ذیل
 • فارسی
 • انگلیسی
 • فرانسه
 • ترکی آذربایجانی
 • ترکی استانبولی
 • عربی
 • روسی
ساخت محتوا با استراتژی هدفمند برای سایت هایی با موضوعیت های ذیل:
 • فروشگاهی
 • گردشگری
 • خدماتی
 • علمی
 • آموزشی
 • خبری
 • فرهنگی
 • مذهبی
 • سرگرمی
تولید محتوا با استراتژی هدفمند برای مشاغل ذیل:
 • طلا و جواهر
 • پوشاک زنانه
 • پوشاک بچگانه
 • پوشاک مردانه
 • لوازم پزشکی
 • کلینیک زیبایی
 • کلینیک پوست
 • کلینیک مو
 • پارچه فروشی
 • تجهیزات ایمنی
 • کترینگ
 • خط تولید
 • فست فود
 • رستوران
 • چرم
 • کیف
 • کفش
 • جوراب
 • سیسمونی
 • شال و روسری
 • رای ملزومات حجاب
 • کالای خواب
 • لباس زیر
 • نخ و کاموا
 •  آسانسور
 • آبنما
 • پرده
 • لوازم خانگی
 • کابینت
 • لوازم بهداشتی ساختمانی
 • دکوراسیون داخلی / پارتیشن
 • رنگ
 • تاسیسات و تهویه مطبوع
 • لوستر و آیینه شمعدان
 • آبمیوه و بستنی
 • سفره خانه
 • کافی شاپ
 • قهوه
 • ابزار صنعتی
 • تراشکاری
 • خرازی
 • چاقو و قیچی
 • سنگ تزئینی
 • فرش
 • گاو صندوق
 • لوازم اداری
 • مبلمان
 • نجاری
 • آرایشگاه
 • سالن زیبایی
 • ساعت
 • انتشارات
 • پرچم فروشی
 • کاغذ و مقوا
 • اسباب بازی
 • استخر آماده
 • کتاب فروشی
 • لوازم ورزشی
 • نقاشی و خوشنویسی
 • اتومبیل
 • رینگ و لاستیک
 • لوازم لوکس – ضبط و باند- شیشه اتومبیل
 • لوازم یدکی خودرو
 • سایت موتور
 • دوچرخه
 • بلور کریستال
 • لیوان، ماگ، فنجان، بشقاب و …
 • گل فروشی
 • دخانیات (سیگار)
 • قنادی، خشکبار و لوازم قنادی
 • لوازم دکوری و خانگی
 • فروشگاه کادویی
 • لوازم تولد
 • لوازم آنتیک
 • داروخانه
 • ابزار فروشی
 • خدمات عروسی